Gallery

Fosfors

26 Jan

Fosfors
Fosfors (P) veido aptuveni  1% no pieauguša cilvēka kopējā svara. 85% šī makroelementa atrodas kaulos un audu šķidrumā.
Kāpēc vajadzīgs
Nozīmīgs elements izturīgam ķermeņa karkasam, citiem vārdiem, skeletam. Kopā ar kalciju veido kaulu pamatmasu. Iekļaujas šūnu kodolos esošās nukleīnskābēs, kas glabā un pārnes ģenētiskos datus. Piedalās sabalansēta skābju un sārmu līmeņa uzturēšanā organismā iekšējā vidē.
Fosforu mēdz dēvēt par smadzeņu barību, jo tas nepieciešams, lai uzsūktos  glikoze- pelēko šūniņu enerģijas avots.
Visvairāk atrodams pilngraudu produktos (dīgstos, maizē ar sēkliņām un veseliem graudiem, rīsos, grūbās, griķos), zivīs, pienā, burkānos, lapu dārzeņos, upenēs, avenēs, rozīnēs un aprikozēs.
Dienā jāuzņem vīrietim- 1000, sievietei- 1200mg
Kā? Apēdot divas šķēles rupjmaizes ar sardīnēm, divas vārītas olas un paciņu biezpiena ar saujiņu valriekstu vai rozīņu.
Ja trūkst
Fosfora trūkums ir ārkārtīgi reta parādība, jo tā savienojumus( fosfātus) bagātīgi izmanto pārtikas rūpniecībā kā skābuma regulētājus, emulgatorus, mitrumuzturētājus, cietinātājus, irdinātājus.
Fosfora deficīts var būt slimniekiem, kurus ilgstoši baro caurs vēnu, ja ievadāmajā šķidrumā fosfora ir par maz. Riska grupā uzsūkšanās traucējumu dēļ ir arī hroniski alkoholiķi. Simptomi- svara zudums, aizkavēta augšana, pazemināta dzimumtieksme, vispārējs vājums, kaulu trauslums, kavēta smadzeņu darbība.
Ja pārdozēts
Ja ar uzturu uzņem par daudz fosfora, organisms izmanto, cik nepieciešams, un lieko izvada ārā. Par to liecina šķidra vēdera izeja. Retumis, kad nieru slimības dēļ  ir kavēta fosfora savienojumu izvadīšana no organisma un to ilgstoši  uzņem pārāk lielā daudzumā, var izveidoties nierakmeņi.

About these ads

komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: